Bezpieczeństwo
Uważamy, że opisane poniżej cztery zasady zapewniają najwyższy stopień ochrony przy minimalnym wysiłku. Przestrzegając tych zasad, zwiększycie Państwo znacznie stopień ochrony komputera podczas korzystania z Internetu.
Zasady te nie obejmują wszystkich działań, jakie mogą być podjęte w przedmiotowym zakresie, stanowią one jedynie wstępne wskazówki. Mają one zastosowanie zarówno w przypadku przedsiębiorców, jak i użytkowników indywidualnych:
Aktualizacja i przystosowanie programów
W programach komputerowych wykrywane są od czasu do czasu słabe punkty. Podmiot udostępniający wprowadza wówczas na rynek korektę programu tzw. "patch" w celu wyeliminowania słabych punktów. Twórcy wirusów i hakerzy wykorzystują słabe punkty w programach, aby bezprawnie uzyskać dostęp do komputerów osobistych, w których nie zostały one wyeliminowane.
Programy antywirusowe
Być może macie Państwo już zainstalowany program antywirusowy. Aby jednak program ten był skuteczny, musicie Państwo go regularnie aktualizować przy wykorzystaniu najnowszych plików zawierających definicje wirusów. Aby się dowiedzieć jak to zrobić, należy skorzystać z funkcji pomocy programu (Help).
Osobisty program typu firewall
Program typu firewall to inny program, który uniemożliwia osobom trzecim dostęp za pośrednictwem Internetu do Państwa komputera i znajdujących się w nim danych. Po zainstalowaniu, program ten zapobiega bezprawnemu przesyłaniu informacji z/do Państwa komputera.
Porady dotyczące hasła
Hasła to klucz umożliwiający dostęp do informacji dotyczących Państwa rachunku w Internecie. Proponujemy stosować różne hasła dla poszczególnych aplikacji, które są dla Państwa istotne. Jeśli używacie Państwo jednego hasła, narażacie się na ryzyko finansowe wynikające z możliwości, że ktoś może to hasło odkryć. W związku z tym zalecamy używanie indywidualnych haseł dla poszczególnych rodzajów usług świadczonych w ramach bankowości internetowej.
Wybierając hasło, możecie Państwo skorzystać z następujących wskazówek:
- Stawiaj na różnorodność - Nie używaj tego samego hasła dla wszystkich rodzajów usług.
- Nie bądź indywidualistą - Staraj się nie używać haseł, które można łatwo odgadnąć, takich jak np. imiona dzieci lub zwierząt domowych, daty urodzenia, numery telefonów.
- Nigdy nie zapisuj haseł - Jeśli musisz zapisać hasło, zakoduj je, zmieniając np. niektóre litery.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej HSBC Germany (w języku angielskim)